Logo_strip

Co to jest mikroport?

Rectangle 2 copy 1

Co to jest mikroport?

Rectangle 2 copy 1

Oglądając studia telewizyjne, relacje z wydarzeń sportowych czy uczestnicząc w jakimś evencie możemy zauważyć, że osoby zabierające głos mają przypięty niewielki mikrofon – np. do klapy marynarki. Podobne rozwiązanie wykorzystuje się od wielu lat, a jego celem jest zagwarantowanie dobrej jakości dźwięku przy jednoczesnym zachowaniu estetycznego wyglądu. Mikroporty bez wątpienia zrewolucjonizowały telewizję czy branżę eventową. W naszym artykule wyjaśniamy, co to jest mikroport oraz podpowiadamy, w jakich sytuacjach to urządzenie sprawdza się najlepiej.

Czym dokładnie jest mikroport?

Mikroport to nic innego jak bezprzewodowy system mikrofonowy, który składa się z dwóch elementów: niewielkiego mikrofonu oraz urządzenia wzmacniającego dźwięk. Łączność odbywa się z wykorzystaniem różnych technologii transmisyjnych – wciąż popularne są chociażby klasyczne fale radiowe UHF i VHF.

W momencie, gdy osoba posiadająca przypięty mikroport zaczyna mówić czy śpiewać, jej głos jest przekazywany do odbiornika i dzięki temu mogą go usłyszeć telewidzowie, słuchacze czy uczestnicy jakiegoś wydarzenia.

Ciekawostka

Pierwszy mikroport został opracowany już w 1957 roku przez firmę Sennheiser. Urządzenie przekazywało dźwięk na odległość 100 metrów, a czas jego pracy na jednym ładowaniu wynosił 5 godzin.

Współczesne mikroporty zapewniają bardzo wysoką jakość dźwięku, co jest szczególnie istotne podczas transmisji telewizyjnych, debat czy koncertów muzycznych. Widać również wyraźny trend dążenia do minimalizacji mikrofonów – obecnie są one tak niewielkie, że prawie ich nie widać i można je łatwo ukryć przed wzrokiem np. telewidzów.

Zalety mikroportów

Najważniejszą zaletą mikroportu jest to, że mówimy tutaj o bezprzewodowym systemie transmisyjnym. Nie ma żadnych kabli, które ograniczają swobodę ruchów i odznaczają się pod ubraniem. Osoba mająca przyjęty mikroport może zachować pełną swobodę ruchów i nie przejmować się tym, że np. podczas tańczenia czy biegu straci łączność z wozem lub operatorem dźwięku. To daje olbrzymi komfort pracy.

Mikroporty, zwłaszcza te wysokiej jakości, zapewniają oczekiwaną czystość dźwięku. Wiele modeli pod tym względem może konkurować nawet z klasycznymi mikrofonami kierunkowymi, o czym świadczy masowe wykorzystywanie mikroportów podczas koncertów światowych gwiazd muzyki.

Wspomnijmy również o tym, że mikroporty są niezwykle łatwe w użyciu. Założenie urządzenia zajmuje kilkanaście sekund, dlatego jest to optymalny wybór w sytuacji, gdy np. dysponujemy ograniczoną liczbą mikroportów, z których na zmianę ma korzystać wiele osób.

Mikroporty w ofercie Strip Rental

Strip Rental to czołowa wypożyczalnia interkomów, mikroportów i innego sprzętu telewizyjnego. Jesteśmy pierwszym wyborem dla ekip realizujących zlecenia w Katowicach i regionie, które potrzebują dodatkowych urządzeń np. z powodu awarii. Zawsze stajemy tutaj na wysokości zadania, zapewniając szybki dostęp do sprzętu czołowych producentów.

Możesz u nas wypożyczyć np. mikroport Sennheiser EW112P G4A. To bardzo popularny, wysoko oceniany model zaprojektowany do pracy z kamerą w bezpiecznym paśmie 516-558 MHz. Mikroport jest kompatybilny z całą gamą urządzeń serii G4. Oferuje do 100 metrów zasięgu i aż do 8 godzin pracy.

Ciekawą propozycją jest również mikroport Sony UWP-D. To model cyfrowy, dwukanałowy, zaprojektowany do pracy z kamerą w bezpiecznym paśmie 42LA: 638,125-697,875 MHz. Kluczową zaletą tego mikroportu jest możliwość montowania odbiorników na kamerach marki Sony przy pomocy stopki MI SMAD, co zapewnia błyskawiczne przesyłanie zasilania i sygnałów audio bez dodatkowych przewodów. Mamy tutaj również możliwość podłączenia dodatkowego mikrofonu przewodowego z opcją zasilania przez wtyk oraz użycia 3-kanałowego miksera audio.

Mikroporty oraz inne urządzenia z kategorii techniki studyjnej i oświetlenia znajdziesz w ofercie naszej wypożyczalni. Zachęcamy do zapoznania się ze sprzętem audio, który możesz wykorzystać zarówno na cele prywatne, jaki do profesjonalnych zastosowań – na przykład obsługi studia telewizyjnego, wozu transmisyjnego czy zaplecza nagłośnieniowego eventu.

Najnowsze wpisy

Zobacz naszą ofertę

Kamery
i osprzęt

Technika studyjna i oświetlenie

Skontaktuj się z nami