Logo_strip

Wynajem czy kupno sprzętu video? Poznaj zalety i wady obu tych rozwiązań

Rectangle 2 copy 1

Wynajem czy kupno sprzętu video? Poznaj zalety i wady obu tych rozwiązań

Rectangle 2 copy 1

Wynająć czy kupić? Kupić czy wynająć? Taki dylemat ma wiele osób, które zawodowo lub amatorsko zajmują się wideofilmowaniem. Dlatego postanowiliśmy przygotować poradnik, po którego przeczytaniu powinno być Ci znacznie łatwiej podjąć właściwą decyzję. Sprawdź, co jest korzystniejsze: wynajem czy kupno sprzętu video?

Wynajem sprzętu video – przegląd najważniejszych zalet

Zacznijmy od wynajmu, który cieszy się coraz większą popularnością, również wśród zawodowców. Do zalet wynajmu sprzętu video na pewno trzeba zaliczyć:

 • atrakcyjną cenę – jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup sprzętu,
 • dostępność – w Strip Rental dbamy o to, aby każdy mógł wypożyczyć potrzebny mu sprzęt nawet od ręki,
 • brak konieczności przechowywania i konserwowania sprzętu,
 • dostęp do sprzętu z bardzo wysokiej półki, którego zakup dla wielu osób pozostaje wyłącznie w sferze marzeń.

Czy wynajem sprzętu video ma jakieś wady?

Rzadko spotyka się idealne rozwiązania, dlatego i wynajem sprzętu video ma pewne wady, które warto wziąć pod uwagę przed zdecydowaniem się właśnie na tę opcję. Do wad wynajmu na pewno możemy zaliczyć:

 • najemca nie jest właścicielem sprzętu, dlatego nie może nim dowolnie dysponować (musi stosować się do umowy zawartej z wypożyczalnią),
 • konieczność zwrócenia sprzętu (co wiąże się z jakimś wysiłkiem, dojazdem do wypożyczalni etc.),
 • wypożyczając sprzęt do celów działalności filmowej nie inwestujesz w rozwój swojego zaplecza, czyli po prostu w firmę.

Może w takim razie warto zdecydować się na zakup sprzętu video?

Zakup sprzętu to oczywista propozycja dla osób, które zawodowo zajmują się wideofilmowaniem, produkcją filmów korporacyjnych czy obsługą różnego rodzaju wydarzeń. Jednak nawet w takiej sytuacji warto mieć z tyłu głowy opcję wypożyczenia sprzętu – to może być ostatnia deska ratunku np. w przypadku awarii kamery czy potrzeby posiadania backupu.

Do zalet opcji zakupu sprzętu video zaliczymy:

 • swoboda w dysponowaniu sprzętem – można go sprzedać, pożyczyć komuś znajomemu, zastawić etc.,
 • stopniowe kupowanie sprzętu video na potrzeby działalności gospodarczej pozwoli Ci zgromadzić solidne zaplecze do realizowania różnych zleceń,
 • wygoda – własny sprzęt masz zawsze pod ręką, korzystasz z niego wtedy, kiedy chcesz lub musisz.

Okazuje się jednak, że zakup sprzętu filmowego ma również kilka istotnych wad, które podważają sens tego rozwiązania, zwłaszcza w przypadku amatorów np. tylko okazjonalnie używających kamery:

 • konieczność przechowywania i konserwowania sprzętu,
 • sprzęt video zajmuje mnóstwo miejsca,
 • nieużywany przez dłuższy czas sprzęt po prostu niszczeje,
 • bardzo wysoki koszt zakupu sprzętu video,
 • pokusa ciągłego uzupełniania zaplecza sprzętowego, na przykład kupowania nowych obiektywów, pokrowców, statywów etc.,
 • szybka utrata wartości sprzętu.

Podsumowanie

Dokładnie przeanalizuj wszystkie przytoczone przez nas argumenty. Podeszliśmy do sprawy rzetelnie i możemy napisać, że bywają sytuacje, w których lepszym rozwiązaniem rzeczywiście będzie zakup sprzętu video na własność – szczególnie dotyczy to profesjonalistów prowadzących działalność gospodarczą, którzy po prostu muszą dysponować choćby podstawowym zapleczem sprzętowym.

Jeśli natomiast filmujesz tylko od czasu do czasu, chcesz obsłużyć jakąś imprezę rodzinną czy przetestować różne rozwiązania przed zakupem, to zawsze najlepszym wyborem będzie wynajem, z którego skorzystasz w naszej wypożyczalni sprzętu video w Katowicach.

Strip Rental oferuje wynajem kamer, obiektywów i wszelkich akcesoriów, jakie mogą Ci się przydać podczas realizacji dowolnego zlecenia – imprezy okolicznościowej, eventu biznesowego etc. Jesteśmy również cenioną wypożyczalnią sprzętu telewizyjnego, z której oferty korzystają wolni strzelcy czy ogólnopolskie i lokalne stacje.

Koniecznie zajrzyj też do innych artykułów na naszej stronie, w których np. zastanawiamy się, jaki sprzęt warto wypożyczyć przy krótkich realizacjach, a także wyjaśniamy, co to jest mikroport i kiedy możesz go potrzebować.  

Najnowsze wpisy

Zobacz naszą ofertę

Kamery
i osprzęt

Technika studyjna i oświetlenie

Skontaktuj się z nami